Ze względu na nazwę może się wydawać, że olejek ten ma wiele wspólnego z herbatą, jednak jest to dość mylne. Czas najwyższy powiedzieć to jasno. Olejek z drzewa herbacianego nie ma z herbatą nic wspólnego. Nazwa ta przyjęła się z powodu wyglądu drzewa, które przypomina krzew herbaciany.

Co jeszcze warto wiedzieć o olejku herbacianym? Jakie są jego właściwości i zastosowanie? Gdzie możemy kupić olejek z drzewa herbacianego i ile on kosztuje?

Czytajcie dalej.

Jak powstaje olejek herbaciany?

Olejek herbaciany to wyciąg z drzewa o nazwie melaleuka skrętolistna. Potocznie bywa ona nazywana drzewem herbacianym. Roślina ta należy do rodziny mirtowatych i nie ma nic wspólnego z krzewami herbacianymi.

Drzewo herbaciane pochodzi z terenów Australii i do Europy dotarło dość późno, ponieważ dopiero w 1927 roku. Melaleuka występująca w naturalnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet 7 metrów. Drzewo to charakteryzuje się cienką i jasną korą oraz wydłużonymi liśćmi.. Z kolei kwiaty tworzą małych rozmiarów białe kwiatostany.

olejek z drzewa herbacianego - gocranberry.pl
Jakie działanie na skórę i włosy ma olejek z drzewa herbacianego?

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany posiada lekko złoty kolor. Jednak jako cechę charakterystyczną wymienić należy jego rzadką konsystencję oraz intensywny i trudny do opisania zapach.

Olejek z drzewa herbacianego posiada silne właściwości:

  • antybakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybiczne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwświądowe,
  • regenerujące.

Ze względu na wyżej wymienione działanie, olejek ten jest chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach, jednak ostatnio wiedzie on prym w kosmetykach.

Wpływ olejku z drzewa herbacianego na skórę

Olejek herbaciany jest idealnym rozwiązaniem dla osób z cerą tłustą oraz skłonną do tworzenia się trądziku i różnego rodzaju stanów zapalnych. Jeśli pryszcze tworzą się wyłącznie miejscowo to olejek herbaciany możemy stosować punktowo, czyli dokładnie na miejsce, w którym pojawił się wyprysk.

Jednak musimy wziąć pod uwagę, że bezpośrednie stosowanie nierozcieńczonego olejku na skórę może być sytuacją jednorazową.

Jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw olejku herbacianego regularnie do walki z trądzikiem to najlepszym rozwiązaniem będzie dodawanie paru kropel olejku do kosmetyków, które stosujemy na co dzień.

Wpływ olejku herbacianego włosy i skórę głowy

Podobnie jak w przypadku cery tłustej i ze stanami zapalnymi, tak i w przypadku skóry głowy z olejku powinny skorzystać osoby borykające się z problemami takimi jak łupież czy nadmierne przetłuszczanie skóry głowy. Olejek ten możemy dodawać do płukanek, masek, odżywek bądź szamponów do włosów.

Olejek herbaciany jako dezodorant?

Olejek z drzewa herbacianego posiada właściwości bakteriobójcze, co przydaje się w sytuacji nadmiernej potliwości oraz wiążącego się z tym, wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Jednak to nie pot jest bezpośrednią przyczyną zapachu, a bakterie obecne na skórze. Nieprzyjemny zapach powstaje w momencie połączenia się  potu z tymi bakteriami. Olejek herbaciany zlikwiduje bakterie, a co za tym idzie, pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów.

Inne zastosowania olejku herbacianego

Olejek herbaciany znajduje także zastosowanie w innych dziedzinach niż wytwarzanie kosmetyków czy pielęgnacja ciała.

Otóż olejek z drzewa herbacianego może być wykorzystywany do prania. Najczęściej zastosowanie tutaj znajdują dla niego młodzi rodzice korzystający z pieluszek materiałowych. Właściwości olejku herbacianego sprawią, że pranie będzie dodatkowo zdezynfekowane, a także zyska delikatny i przyjemny zapach.

Jeśli chcemy zrobić pranie używając olejku herbacianego do szufladki na środki piorące dodajmy kilka kropel olejku, a następnie dodajmy środki piorące, z których zawsze korzystamy.

Olejek herbaciany jest także chętnie wykorzystywany jako dodatek do inhalacji przez osoby cierpiące na katar, kaszel, alergie, duszności czy bóle gardła. Więcej o zastosowaniu olejku herbacianego w inhalacjach oraz preparatach do inhalacji możecie znaleźć tutaj.

Jednak NIE zalecamy włączania olejku herbacianego jako inhalacji na własną rękę. Najpierw porozmawiajmy z lekarzem i poprośmy go o radę.

Jak stosować olejek herbaciany?

Olejek z drzewa herbacianego możemy stosować na wiele sposobów. Metody te różnią się od siebie nie tylko z powodu indywidualnych preferencji, ale również z powodu mocy olejku z jaką chcemy uderzyć w nasz problem czy części ciała na jaką planujemy go nałożyć.

Olejek ten możemy dodawać do kosmetyków, które stosujemy na co dzień. W ten sposób wzmocnimy ich działanie lub nadamy dodatkowe właściwości. Jednak olejek herbaciany możemy rozcieńczać również w innych olejach, a nawet maskach czy odżywkach. Metoda ta dotyczy zarówno skóry twarzy, jak i włosów.

Olejek herbaciany sprawdza się doskonale przy leczeniu wyprysków oraz wszelkiego rodzaju stanów zapalnych skóry, do których należy między innymi trądzik.

olejek z drzewa herbacianego - gocranberry.pl
Oto jak prezentuje się kora drzewa herbacianego.

Dla kogo jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek herbaciany posiada wiele zastosowań. Nie tylko pielęgnuje on skórę, ale również wspomaga gojenie się ran, co zawdzięcza swoim właściwościom bakteriobójczym oraz przeciwzapalnym.

Z tego względu będzie on doskonały jako dodatek do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowe czy wydzielającej nadmiar sebum. Jednak doskonale sprawdzi się on również jako środek na ukąszenia owadów.

To właśnie osoby borykające się z tymi problemami powinny zainteresować się olejkiem herbacianym i jego właściwościami.

Kto nie powinien stosować olejku herbacianego?

Olejek herbaciany może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Nie należy go jednak spożywać, a co najwyżej płukać usta olejkiem rozcieńczonym z innym olejem lub kosmetykiem. Jednak niezależnie od formy nie powinny używać go dzieci, które nie skończyły 6 roku życia oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Stosując olejek na skórę rozcieńczajmy go, aby nie podrażnić skóry. Całkowicie zrezygnować z korzystania z niego powinny zrezygnować osoby, których dotknęła alergia na drzewo herbaciane. Chociaż musimy przyznać, że zdarza się to niezmiernie rzadko.

Producenci i ceny

Olejek z drzewa herbacianego znajdziemy w ofercie takich firm jak Farmasi, Alva, Saloos, Jason, Nacomi, Aloepura, Babaria, Etja, Cztery Pory Roku, Farouk, Lavea, Macrovita, Omia Laboratories, Tea Trea czy Vivaco. Ceny olejki herbacianego wahają się od około 6 do 40 złotych za 10 ml.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak olejek herbaciany sprawdził się w walce z trądzikiem to obejrzyjcie poniższy filmik:

Czy skusicie się na skorzystanie z olejku herbacianego?

Dajcie znać w komentarzach.